Jellyfin Yardım
Jellyfin yardım merkezi ile istemci taraflı ayarlamaları yapın, altyazı, ağ, ses gibi sorunları düzeltin!
Emby Yardım
Emby de sorunlarınız mı var? Performans yetersiz mi? Yardım merkezini ziyaret edin ve sorunlarınızı giderin.
JDownloader
JDownloader ile Filmbol üzerinden paralel indirmeler ile hızınızı artırın, isterseniz sıralı indirmeler yapın ve dilerseniz duraklatın ve devam ettirin..
FDM
Android cihazlarda indirme yöneticisi kullanın! Başarısız indirmelerin önüne geçin ve hızı artırın!
IDM
Internet Download Manager ile Filmbol üzerinden çoklu paralel hızlı indirmeler başlatın, duraklatın ve kaldığınız yerden devam edin. Hızlı link yakalama eklentisi ile indirmeyi başlattığınız anda IDM devreye girsin.
Plex Yardım
Plex Yardım Merkezi ile Plex hakkında detaylı bilgiler edinin ve performası artırın, internetiniz ve cihazınıza uyumlu içerik sürümlerini öğrenin.
Filmbol Forum

Plex Yardım Merkezi

Plex'de sorunlarınız mı var? Performans yetersiz mi? Plex Yardım merkezi ile sorunlarınızı giderin ve performans yükseltin.

ÖNSÖZ - Jellyfin, Emby, Plex.

Jellyfin, Emby yada Plex gibi bizim seçtiğimiz medya oynatıcılarımızı kullanmak bazen beklenmeyen hatalar verebilir. Yapımız gereği, bu doğal bir şeydir. Neden Jellyfin ve diğer uygulamaları (Netflix, Amazon gibi) tamamen sorunsuz hale getirmiyoruz? Aslında önlem olarak bu çok basittir. HLS yayınlar yaparak tıpkı diğer uygulamalar gibi asla takılmayan, asla üzerinde düşülmesi, ayar yapılması gerekmeyen ve neredeyse hiç hata bulunmayan bir uygulama yapabiliriz. Ki aslında biz bu uygulamayı yaptık. (https://www.youtube.com/watch?v=I4QsGtArLcA) Ama hedeflerimiz kendi deneyimlerimiz ile birlikte değişti. Web üzerindeki tüm video'lar (Youtube, Netflix, Amazon) WEB için sıkıştırılmış ve paketlenmiştir. Bu işlemden sonra video'lar Blu-Ray özelliğini tamamen kaybederler. Bizi buraya getiren şey gerçek içerik deneyimi ve kalite olduğundan, yeni uygulamalar üzerinde çalıştık, arşivimizi bu uygulamalar üzerinde seknronize ettik ve geliştirmeler yaptık. Kısaca bu uygulamalar ile hedeflenen şey, tam kaliteye sahip, maximum görüntü kalitesi ile içeriği canlı izlemenizi sağlamaktır.

Klavuz İçerikleri:


1) Uygulama Kurulumu

Plex'i ilgili cihaza nasıl kuracağınızı öğrenin.

Plex'e hiç bir ek kurulum gerekmeden buraya tıklayarak erişebilirsiniz. Ancak uygulama kullanmadan sadece WEB üzerinden izlemek her zaman iyi bir fikir olmayabilir çünkü web uygulaması daha az codec desteği sağlar. Uygulama kurulumları ise tek seferliktir ve tekrar yapmanız gerekmez.

Android Cihazlar.

Android TV/Telefon/Tablet cihazlarınızdan Play Store'e gidin ve Plex uygulamasını indirin.

Windows Cihazlar.

Windows cihazlar için öncelikle Kurulum Dosyasını Alın ➚ ve cihazınız ile uyumlu kurulum dosyasını indirin. Ardından standart kurulumu gerçekleştirin ve kurulum bittikten sonra Plex'i açın. Plex açıldığında ekran böyle gözükür. Şimdi kuruluma devam etmek için 2) Giriş Ekranı ➚ bölümüne gidebilirsiniz.

Diğer Cihazlar.

Plex uygulamasının desteklediği tüm cihazları burada görüntüleyin; tıklayın. Tüm Plex uygulamalarının kurulum süreci basit ve stadarttır. Özel bir sorun varsa bizimle iletişime geçebilirsiniz. Plex giriş için 2) Giriş Ekranı ➚ bölümüne gidin.

2) Giriş Ekranı

Plex'e giriş yapalım.

Uygulamayı açtığınızda karşınıza çıkan seçeneklerden E-posta ile devam et seçeneğine tıklayın.

Şimdi ana giriş için sadece 2 önemli bilgiye ihtiyaç duyarsınız. Birincisi, Kullanıcı Adınız ve ikincisi Şifreniz. Bu bilgileri başkası ile paylaşmanız hesabınızın askıya alınmasına sebep olabilir. İşte size özel bilgiler:

Ana girişi yaptığınızda 2. faktör olan uygulama kullanıcı adı ve 4 haneli pin'e ihtiyaç duyarsınız. Uygulama açıldıktan sonra kendi kullanıcı adınızı seçin ve pin ile giriş yapın.

Giriş tamamlandığında ekran böyle gözükür. Şimdi performans ayarları için; 3) Performans & Sürüm & Video Seçimleri ➚ bölümünü ziyaret edin.

3) Performans & Sürüm & Video Seçimleri

Plex'ten aldığınız performansı artıracak en iyi oynatma ayarlarını yapalım ve hangi sürümü seçeceğimizi belirleyelim.

Plex'te varsayılan olarak kaliteyi 720P'de ayarlıdır. Bu internet özellikleriniz ne olursa olsun, ilgili içeriğin 720P'de oynatılacağı anlamına geliyor. Ayrıca bu durum performansı olumsuz yönde etkiler. Bu yüzden Ayarlar > Plex > Kalite bölümünden Video Kalitesi ayarını maksimum yapın.

Plex erişimi ile hedeflenen size encode yapmadan içerik ulaştırmaktır. Ancak bunun olması için ağ hızınıza uygun bir sürüm ile devam etmeniz gerekir. Ağ hızı ve buna uygun olarak seçilmesi gereken sürüm aşağıda belirtilmiştir. Eğer ağ hızınızın kaldıramayacağı bir sürüm seçerseniz sunucu videoyu size ulaştırmak için encode edecek ve kalite oldukça düşecektir veya video sık sık donmaya başlayacaktır. Asla internetinizden daha yüksek bir sürüm seçip film kalitesini düşürmeyin! Sadece internetiniz ile uygun sürümler ile devam edin.

İnternet KapasitesiSeçilebilir Sürümler
3-10 Mbit (300KB-1000KB/Sn.) XviD
10-17 Mbit (1000KB-1700KB/Sn.) XviD, 720P
17-40 Mbit (1.7MB-4.0MB/Sn.) XviD, 720P, 1080P
40-70 Mbit (4.0MB-7.0MB/Sn.) XviD, 720P, 1080P, Full HD
70-150 Mbit (7.0MB-15.0MB/Sn.) XviD, 720P, 1080P, Full HD, 2160P
150-400 Mbit (15.0MB-40.0MB/Sn.) XviD, 720P, 1080P, Full HD, 2160P, Remux
400-900 Mbit (40.0MB-90.0MB/Sn.) XviD, 720P, 1080P, Full HD, 2160P, Remux, 2160P Plus

Sürüm seçimi için herhangi bir filmde üç nokta (daha fazla) butonuna tıklayın. Açılan sekmede Sürümü Oynat butonuna tıklatın.

Şimdi açılan ekranda Sizin cihazınız ve internet özellikleriniz ile uyumlu bir sürüm seçebilirsiniz. İnternet özelliklerinize uygun sürümü bulmak için yukarıda bulunan tabloya göz atın.

Oynatma ekranında sağ alttan ayarlar bölümüne tıklayın. Burada sürümü cihazınıza uygun olarak seçtiğinizde kalite ayarı özgün olarak gözükmelidir. Eğer özgün yerine farklı bir kalite gösteriliyorsa, buradan özgün kalitesini seçmeniz gerekiyor.

Sürümü tam olarak internetinizle doğru orantılı seçtiğinizde kalite özgün olmalı ve donmamalıdır. Eğer donuyorsa, sürümü iyi seçememiş olabilirsiniz. Sürüm düşürmeyi deneyin. Kalitenin her zaman özgün olmasına dikkat edin.

4) Altyazı ve Ses

Plex'te altyazılar nasıl aktif edilir? Altyazı ayarları nasıl yapılır? Dil seçimi & ses seçimi nasıl yapılır?

Plex'te ses seçimini içerik başlamadan önce ve başladıktan sonra seçebilirsiniz. İçerik ana ekranında ses bölümüne tıklatın ve dilediğiniz dil ve sürümü seçin.

Yine aynı ekrandayken altyazı seçimini de yapabilirsiniz. Altyazı sekmesine tıklatın ve dilediğiniz altyazıyı seçin yada dilerseniz altyazıları kapatın.

İsterseniz içerik oynatmaya başladıktan sonra da bir çok ayar yapabilirsiniz. Örneğin içeriğin ses sürümünü yada dilini değiştirmek isterseniz sağ altta bulunan ayarlar sekmesini açın ve ses akışı bölümüne tıklayın. Buradan dilediğiniz sesi seçebilirsiniz.

Yine aynı ekranda altyazıları kapatabilir ve farklı altyazılar açabilirsiniz. Altyazılar bölümüne tıklatın ve dilediğiniz altyazıyı seçin. Aynı ayar ekranında altyazı büyüklüğünü, altyazı rengini ve konumunu ayarlayabilirsiniz.

5) Donma/Kasma & Ağ Sorunları

Ağ ile alakalı bir sorun mu var? Nasıl giderebileceğinize bir bakalım.

Çözüm 1) İçerik yavaş yükleniyor yada sürekli donuyorsa, size uygun bir sürüm seçmemiş olabilirsiniz. İnternet ve Cihaz teknik detaylarınıza göre uygun bir sürüm seçmeyi deneyin. 3) Performans & Sürüm & Video Seçimleri ➚ Beklediğiniz performans alınamıyorsa, desteklenen maximum sürümden bir düşük sürüm ile başlatmayı deneyin ve sorunun çözüldüğünü doğrulayın. Eğer sorun çözüldü ise bu sorunun internet performansı ile alakalı olduğunu doğrular. Sorun çözülmedi ise Çözüm 2'i uygulayın.

Çözüm 2) Bir diğer yapabileceğiniz uygulama oynatma ayarlarında değişiklik yapmaktır. 3) Performans & Sürüm & Video Seçimleri ➚ Filmbol tarafından önerilen en iyi oynatma ayarlarını uygulayın. Sorun çözülürse bu problem tekrar yaşanmaz. Sorun çözülmedi ise Çözüm 3'ü uygulayın.

Çözüm 3) Bazen Wi-Fi bağlantılı cihazlarda yetersiz internet hızından sorun kaynaklanabilir. O halde aynı ağ bağlantısına sahip kablolu bir cihazdan oynatmayı deneyin. Sorun çözülürse cihazı kablolu bağlantıya geçirmeyi düşünün. Yine de sorun düzelmedi mi? Çözüm 4'ü uygulayın.

Çözüm 4) Tüm diğer çözümleri uyguladığınız halde tam olarak istediğiniz performans'ı alamıyorsanız VPN kullanmayı deneyin. Önerilen VPN Cloudflare WARP'tır. Ancak siz cihaza uygun ve güçlü bir VPN kurup başlatabilirsiniz. Bundan sonra çözümün doğrulandığını kontrol edin.

Bu çözüm yollarını sırasıyla deneyin. Eğer tüm çözüm yollarını deneyip yine çözüm sağlayamadıysanız, Bizimle İletişime Geçin ➚. İletişim formu doldururken sorunu detaylandırmayı, kullandığınız cihazı, işletim sistemini ve Plex versiyonu belirtmeyi unutmayın.

6) Hızlı Bağlantı & Şifresiz Girişler

Plex TV'de hızlı bağlantılar ile şifresiz giriş yapabilirsiniz.

TV'de ilk girişlerde şifre ve e-posta adresini yazmak bir işkence haline gelebilir. Ancak bunun çözümü var, Plex link ile şifresiz girişler yapabilirsiniz. Öncelikle aktif olarak kullandığınız telefon yada bilgisayarınızdan Plex'e normal şifreli giriş yapın. Ardından, Plex'i televizyonuza kurun ve açın. Çıkan ekranda otomatik olarak hızlı bağlantı kodu gösterilmelidir. Hızlı bağlantı kodu gösterilmediyse, seçeneklerden Link İle Giriş'i seçin.

Şimdi aktif kullandığınız Bilgisayarınız yada Telefonunuzdan www.plex.tv/link/ ➚ adresine gidin. Televizyonda gördüğünüz kodu buraya girin ve Link butonuna tıklayın.

Link butonuna bastıktan sonra, 5-10 saniye içinde TV üzerinden otomatik olarak giriş tamamlanmış olur. Hepsi bu kadar! Link özelliği sadece TV uygulamalarında bulunur.

7) Plex Şifrenizi Değiştirme

Plex'te şifre değiştirme nasıl yapılır?

Şifrenizi değiştirmeden önce bu notlara dikkat edin;

4 haneli pin'i değiştirmeyin. Pin'i değiştirirseniz Plex erişiminizi kaybedebilirsiniz.

E-Posta adresini değiştirmeyin yada değiştirmeye çalışmayın. Bu bir güvenlik problemi olduğundan, hesabınız kalıcı olarak kapatılabilir.

Şifrenizi ve E-posta adresinizi internet ortamlarında yada arkadaşlarınız ile paylaşmayın. Tespiti sonucunda, hesabınız kalıcı olarak kapatılır.

Plex şifrenizi değiştirmek önerilmez. Ancak değiştirmek isterseniz bunu Ayarlar > Hesap > Şifre bölümünden yapabilirsiniz.